Resultater

Konkurrencen om Best in Show

Guld

Lissy Søndergaard

0,1 Stor Sølv, sort

96 p

Sølv

Bodil & Anton Dam

1,0 Hermelin, zobel, blå

96 p

Bronze

Jørgen Larsen

1,0 Hollænder, japaner, sort/rødgul

96 p

Ærespræmieliste for Danmarksmesterskab i klasse L

Plac. Udstiller Race Variant Point Køn
1 Noah Tryk Hermelin sort 381,5 1,3
2 Jørn T. Schmidt Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 381,5 1,3
3 Bodil & Anton Dam Hermelin zobel, blå 381 2,2
4 Bent Jensen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 286 3,0
5 Kenn T. Mikkelsen Belgisk Hare vildtrød 380,5 2,2
6 Mattias Gustavsson Wiener sort 380,5 3,1
7 Lissy Søndergaard Stor Sølv sort 285,5 1,2
8 Jørgen Larsen Hollænder japaner, sort/gulrød 285,5 3,0
9 Svend Møller Hvid land hvid, rødøjet 380 2,2
10 Erik Jensen Thyringer madagascar 380 3,1
11 Camilla Berntsson Rex hvid, rødøjet 379,5 1,3
12 Torben F. Christensen Tan sort 379,5 1,3
13 Michael Ostermann Marburger Egern gråblå 379,5 1,3
14 Henning Hansen Dværg Vædder madagascar 379,5 1,3
15 Inger-Lise Kjøller Lille Havana brun 379,5 1,3
16 Frode Klevang Hermelin lutino 379,5 3,1
17 Erik Andersen Lille Sølv vildtgul 379,5 3,1
18 Bastian Bech Lux rødbrun/gråblå 379,5 3,1
19 Graham Allan Lille Rex sort 285 1,2
20 Anna Lise Sørensen Isabella isabella 285 1,2
21 Egon Karstens Engelsk Schecke sort 285 0,3
22 Mogens Hollensen Hermelin hvid, rødøjet 285 0,3
23 Poul Erik Søndergaard Rex dalmatiner, sort 285 3,0
24 Svend Erik Nielsen Satin elfenben 379 1,3
25 Poul Erik Nielsen Tan brun 379 1,3
26 Bent Schou Jensen Angora hvid, rødøjet 379 1,3
27 Poul Erik Søndergaard Rex castor 379 2,2
28 Jette Søndergård Lille Havana brun 379 2,2
29 Thorben Vernersen Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 379 2,2
30 Frode Klevang Hermelin hvid, rødøjet 379 2,2
31 Bent Jensen Zobel brun 379 2,2
32 Jørn Thomsen Sachsengold rødorange 379 2,2
33 Kim Kjøller Schwarzgrannen schwarzgrannen 379 2,2
34 Kurt Pedersen Perle Egern vildtblå 379 2,2
35 Michael Christensen Lille Sølv vildtgrå 379 3,1
36 Niels Hansen Alaska sort 379 3,1
37 Gitte Hoffmeister Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379 3,1
38 Ivan Rasmussen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 379 3,1
39 Lotta Sjögren Hermelin vildt-, jerngrå og vildtsort 284,5 0,3
40 Kristian Mose Kristensen Rex hvid, rødøjet 284,5 0,3
41 Aksel Nissen Hollænder madagascar 284,5 3,0
42 Martin Bruun Dværg Vædder hvid, rødøjet 284,5 3,0
43 Peder Emil Hansen Blå Wiener blå 378,5 1,3
44 Lars Andersen Alaska sort 378,5 1,3
45 Malene Nielsen Satin isabella 378,5 1,3
46 Thorben Vernersen Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 378,5 2,2
47 Jens Åge Jensen Lille Sølv sort 378,5 2,2
48 Thorben Vernersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 378,5 2,2
49 Søren Ask Moesgaard Lille Chinchilla chinchilla 378,5 3,1
50 Graham Allan Lille Rex otter, sort 378,5 3,1
51 Mads Nielson Satin elfenben 284 1,2
52 Egon Severinsen Lille Havana brun 284 1,2
53 Bent Jensen Hermelin, fuchs hvid, rødøjet 284 1,2
54 Leon Hansen Dværg Vædder madagascar 284 1,2
55 Carsten Philipsen Hvid land hvid, rødøjet 284 1,2
56 Poul Beith Jensen Tan sort 284 1,2
57 Poul Erik Kristensen Hermelin hotot, sort 284 1,2
58 Susanna Kristensen Rhinsk Schecke sort/rødgul 284 1,2
59 Lars K. Hansen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 284 0,3
60 Jan Gunnar Karlsson Hvid land hvid, rødøjet 284 0,3
61 Ivan Rasmussen Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 284 3,0
62 Leif Jensen Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 284 3,0
63 Linda Berntsson Rhinsk Schecke sort/rødgul 284 3,0
64 Poul Beith Jensen Lille Chinchilla chinchilla 378 2,2
65 Louise Møller Dværgschecke sort 378 2,2
66 Erik Andersen Lille Sølv sort 378 2,2
67 Helge Jensen Lille Chinchilla chinchilla 378 2,2
68 Bent Jensen Ørestad hvid, rødøjet 378 2,2
69 Jette Garly Russer sort 378 3,1
70 Michael Christensen Fuchs hvid, rødøjet 378 3,1
71 Lars Sørensen Rex orange 378 3,1
72 Bitten Hollensen Hermelin sort 378 3,1
73 John Tryk Hermelin hvid, rødøjet 378 3,1
74 Ursula Høgh Tysk Kæmpeschecke sort 377,5 1,3
75 Lars Sørensen Blå Wiener blå 377,5 1,3
76 Nikolai Høyer Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 377,5 2,2
77 Lars Sørensen Wiener hvid, blåøjet 377,5 2,2
78 Anne Lähdesmäki Perle Egern vildtblå 377,5 2,2
79 Bent Jørgensen Hermelin white, sort 377,5 3,1
80 Michael Christensen Lille Sølv blå 377,5 3,1
81 Bastian Bech Sallander sallander 377,5 3,1
82 Anette Wardmo Hermelin russer, sort 377,5 3,1
83 Karl Bruun Nielsen Deilenaar vildtrød 377,5 3,1
84 Kim Kjøller Lille Sølv sort 283,5 1,2
85 Osvald Hedberg Rex castor 283,5 1,2
86 Esben Midtiby Wiener jerngrå 283,5 1,2
87 Laura Mehtonen Hermelin zobel, brun 283,5 0,3
88 Jesper Tranberg Hermelin hvid, rødøjet 283,5 0,3
89 Kaj Kristensen Rex blå 283,5 3,0
90 Mikkel Midtiby Dværg Vædder madagascar 283,5 3,0
91 Svend Erik Nielsen Dværgschecke sort/rødgul 283,5 3,0
92 Bent Knudsen Dværghare zobel, brun 377 2,2
93 Per Rathenburg-Frandsen Lille Chinchilla chinchilla 377 2,2
94 Lars Sørensen Lille Wiener blå 377 2,2
95 Ove Vanting Hermelin white, brun 283 1,2
96 Gitte Holst-Kruse Dværg Vædder japaner, sort/hvid 283 1,2
97 Charlotte Kjøller Dværg Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 283 1,2
98 Bjarne Nielsen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 283 1,2
99 Jesper Tranberg Beige beige 283 0,3
100 Helle J. Mathiasen Stor Chinchilla chinchilla 283 0,3
101 Lone Arildskov Blå Wiener blå 95,5 1,0
102 Egon Karstens Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 376,5 1,3
103 Lotta Sjögren Hermelin hvid, rødøjet 376,5 1,3
104 Tom & Lena Johnsson Hvid land hvid, rødøjet 376,5 2,2
105 Bent Jensen Zobel blå 376,5 2,2
106 Rebecca Nygaard Hermelin zobel, blå 376,5 2,2
107 Gorm Østergaard Hvid land hvid, rødøjet 376,5 2,2
108 Henrik Andersen Belgisk Hare vildtrød 376,5 2,2
109 Martin H. Mølgaard New Zealand Red ræverød 376,5 2,2
110 Laura Mehtonen Dværgschecke sort/rødgul 282,5 1,2
111 Kurt Jensen Lille Tysk Schecke brun 282,5 1,2
112 Rikke Andersen Isabella isabella 282,5 1,2
113 Tove Alsner Angora hvid, rødøjet 282,5 1,2
114 Bjarne Nielsen Fransk Vædder chinchilla 282,5 0,3
115 Michael Christensen Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5 3,0
116 Michael Christensen Fuchs gråblå 282,5 3,0
117 Poul Erik Nielsen Tan sort 376 2,2
118 Morten Andersen Lille Havana brun 376 2,2
119 Berit Berntsson New Zealand Red ræverød 376 2,2
120 Anna Lise Jensen Dværg Vædder madagascar 376 2,2
121 Connie Rohde Dværg Vædder otter, blå 282 1,2
122 Erik Jensen Bourgogne gulrød 282 1,2
123 Benny Garly Japaner sort/rødgul 282 1,2
124 Anette Jensen Hollænder sort 282 1,2
125 Ejvind A Sørensen Lille Havana brun 282 0,3
126 Winnie Bøgh Hermelin zobel, brun 282 3,0
127 Lindy Jensen Tan sort 95 1,0
128 Michael Christiansen Hermelin sølv, sort 95 0,1
129 Inge Andersen Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 95 1,0
130 Lena Andersen Løvehoved hvid, rødøjet 95 0,1
131 Jens Jøren Hesel Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 95 1,0
132 Peder Emil Hansen Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 95 1,0

 

 

Ærespræmieliste for Danmarksmesterskab i klasse G

Plac. Udstiller Race Variant Point
1 Noah Tryk Hermelin sort 381
2 Erik Jensen Thyringer madagascar 380
3 Svend Møller Hvid land hvid, rødøjet 380
4 Jørgen Larsen Hollænder japaner, sort/gulrød 380
5 Lissy Søndergaard Stor Sølv sort 379,5

 

 

Placeringer for klasse C

Plac. Udstiller Race Variant Point
1 Jørn T. Schmidt Belgisk Hare vildtrød 96
2 Bent Ernstsen Hermelin hvid, rødøjet 95,5
3 Mattias Gustavsson Wiener sort 95,5
4 Birgit Jensen Dværg Vædder zobel, brun 95
5 John Tryk Hermelin hvid, rødøjet 95
6 Lærke Vaaben Andersen Dværg Vædder blå 95
7 Leise Vaaben Andersen Dværg Vædder blå 95

 

 

Pokalliste

Pokal Navn Race Variant Køn Point
DK´s vandrepokal Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,3 381,5
Hermelinklubbens bedste 1,1 Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,1 191,5
John Guldholms Mindepokal Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,3 381,5
Danmarks bedste enkeltdyr Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,1 96,0
DK´s ungdomspokal Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 0,1 96,0
Gerard de Graffs Mindepokal Mads Nielson, Aulum Satin elfenben 0,1 95,5
Amagerlands ungdomspokal Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 3,1 378,5
Søren Jørgensens pokal Michael G. Nielsen, Bylderup Bov Dværg Vædder sort 1,1 188,0
Danske Angora-avleres fællessalg Bent Schou Jensen, Viborg Angora hvid, rødøjet 1,2 284,5
Racepokal, Belgisk Kæmpe Peder Emil Hansen, Skjern Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Racepokal, Tysk Kæmpeschecke Ursula Høgh, Solbjerg Tysk Kæmpeschecke sort 1,3 377,5
Racepokal, Fransk Vædder Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 3,1 379,0
Racepokal, Stor Chinchilla Helle J. Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 0,3 283,0
Racepokal, Stor Sølv Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 1,2 285,5
Racepokal, Blå Wiener Peder Emil Hansen, Skjern Blå Wiener blå 1,3 378,5
Racepokal, Californian Preben S. Jakobsen, Aars Californian sort 3,0 281,5
Racepokal, New Zealand Red Martin H. Mølgaard, Randers SØ New Zealand Red ræverød 2,2 376,5
Racepokal, Wiener Mattias Gustavsson, Vara, S Wiener sort 3,1 380,5
Racepokal, Angora Bent Schou Jensen, Viborg Angora hvid, rødøjet 1,3 379,0
Racepokal, Fuchs Michael Christensen, Ringsted Fuchs hvid, rødøjet 3,1 378,0
Racepokal, Satin Svend Erik Nielsen, Løgstrup Satin elfenben 1,3 379,0
Racepokal, Rex Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 3,0 285,0
Racepokal, Lille Rex Graham Allan, Nibe Lille Rex sort 1,2 285,0
Racepokal, Bourgogne Erik Jensen, Jerslev J Bourgogne gulrød 1,2 282,0
Racepokal, Hvid Land Svend Møller, Kokkedal Hvid land hvid, rødøjet 2,2 380,0
Racepokal, Belgisk Hare Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare vildtrød 2,2 380,5
Racepokal, Isabella Anna Lise Sørensen, Skals Isabella isabella 1,2 285,0
Racepokal, Japaner Benny Garly, Rødkærsbro Japaner sort/rødgul 1,2 282,0
Racepokal, Rhinsk Schecke Susanna Kristensen, Skjern Rhinsk Schecke sort/rødgul 1,2 284,0
Racepokal, Salander Bastian Bech, Rønne Sallander sallander 3,1 377,5
Racepokal, Thyringer Erik Jensen, Jerslev J Thyringer madagascar 3,1 380,0
Racepokal, Alaska Niels Hansen, Åkirkeby Alaska sort 3,1 379,0
Racepokal, Lille Tysk Schecke Kurt Jensen, Aars Lille Tysk Schecke brun 1,2 282,5
Racepokal, Lille Tysk Vædder Thorben Vernersen, Hobro Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 2,2 379,0
Racepokal, Beige Jesper Tranberg, Rønne Beige beige 0,3 283,0
Racepokal, Lille Chinchilla Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 3,1 378,5
Racepokal, Deilenaar Karl Bruun Nielsen, Munke Bjergby Deilenaar vildtrød 3,1 377,5
Racepokal, Lille Egern Doris Jensen, Hjørring Lille Egern gråblå 2,1 281,0
Racepokal, Marburger Egern Michael Ostermann, Slangerup Marburger Egern gråblå 1,3 379,5
Racepokal, Perle Egern Kurt Pedersen, Otterup Perle Egern vildtblå 2,2 379,0
Racepokal, Engelsk Schecke Egon Karstens, Viborg Engelsk Schecke sort 0,2 189,5
Racepokal, Lille Havana Inger-Lise Kjøller, Rønne Lille Havana brun 1,3 379,5
Racepokal, Hollænder Jørgen Larsen, Horsens Hollænder japaner, sort/gulrød 3,0 285,5
Racepokal, Lux Bastian Bech, Rønne Lux rødbrun/gråblå 3,1 379,5
Racepokal, Sachsengold Jørn Thomsen, Svendborg Sachsengold rødorange 2,2 379,0
Racepokal, Schwarzgrannen Kim Kjøller, Rønne Schwarzgrannen schwarzgrannen 3,1 379,0
Racepokal, Lille Sølv Erik Andersen, Tjele Lille Sølv vildtgul 3,1 379,5
Racepokal, Tan Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,3 379,5
Racepokal, Lille Wiener Lars Sørensen, Odense SV Lille Wiener blå 2,2 377,0
Racepokal, Zobel Bent Jensen, Hemmet Zobel brun 2,2 379,0
Racepokal, Ørestad Bent Jensen, Hemmet Ørestad hvid, rødøjet 2,2 378,0
Racepokal, Russer Jette Garly, Rødkærsbro Russer sort 3,1 378,0
Racepokal, Dværg Vædder Bent Jensen, Hemmet Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 3,0 286,0
Racepokal, Dværgschecke Louise Møller, Gredstedbro Dværgschecke sort 2,2 378,0
Racepokal, Løvehoved Lena Andersen, Lyngby Løvehoved hvid, rødøjet 0,1 95,0
Racepokal, Hermelin Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,3 381,5
Racepokal, Dværghare Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, brun 2,2 377,0
Gruppevinder, Kæmperacer Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,0 95,5
Gruppevinder, Store racer Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 0,1 96,0
Gruppevinder, afvigende hårstruktur Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 1,0 95,5
Gruppevinder, Mellemstore racer Kenn T. Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare vildtrød 0,1 95,5
Gruppevinder, Små racer Jørgen Larsen, Horsens Hollænder japaner, sort/gulrød 1,0 96,0
Gruppevinder, Dværgracer Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 1,0 96,0
Chinchillaklubben, Stor Chinchilla Helle J. Mathiasen, Assens Stor Chinchilla chinchilla 0,3 282,0
Chinchillaklubben, Lille Chinchilla Søren Ask Moesgaard, Randers NV Lille Chinchilla chinchilla 3,1 378,5
Chinchillaklubben, Chin, andre racer Eva L. R. Sørensen, Rudkøbing Dværg Vædder chinchilla 1,0 94,5
Kæmpeklubben, Bedste han Peder Emil Hansen, Skjern Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,0
Kæmpeklubben, Bedste hun Meiner Kristiansen, Hornslet Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 0,1 94,5
Kæmpeklubben, Bedste 1,2 Preben S. Jakobsen, Aars Belgisk Kæmpe vildt-, jerngrå og vildtsort 1,2 280,0
Rexklubben, Gjølpokalen Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex castor 2,2 379,0
Rexklubben, Bedste resultat, tegnede Poul Erik Søndergaard, Viborg Rex dalmatiner, sort 3,0 285,0
Rexklubben, Bedste 6 Rex-pokalen Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex hvid, rødøjet 1,5 568,0
Rexklubben, Bedste resultat Lille Rex Maria Gullestrup, Herfølge Lille Rex otter, sort 1,0 94,5
Rexklubben, Jubilæumspokal Kristian Mose Kristensen, Brovst Rex hvid, rødøjet 1,3 379,0
Den danske Vædderkaninklub, Bedste han Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,0 95,5
Den danske Vædderkaninklub, Bedste hun Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder vildtgrå 0,1 94,5
Den danske Vædderkaninklub, Bedste chin Bjarne Nielsen, Hadsund Fransk Vædder chinchilla 1,2 281,5
Den danske Vædderkaninklub, Andre farver Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 3,0 284,0
Den danske Vædderkaninklub, LTV Thorben Vernersen, Hobro Lille Tysk Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 2,2 378,5
Den danske Vædderkaninklub, LTV andre farver Thorben Vernersen, Hobro Lille Tysk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 2,2 379,0
Den danske Vædderkaninklub, Husumpokalen Ivan Rasmussen, Vester Skerninge Fransk Vædder kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 1,0 95,5
Dværgkaninklubben, Bedste stamme Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,2 286,5
Dværgkaninklubben, Bedste 2,4 Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 2,4 571,5
Dværgkaninklubben, Bedste ungdomsmedlem Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 1,1 191,5
Dværgkaninklubben, Bedste 2ér ungdomsmedlemmer Michael G. Nielsen, Bylderup Bov Dværg Vædder sort 0,1 94,5
Dværgkaninklubben, Bedste veteran John Tryk, Bylderup-Bov Hermelin hvid, rødøjet 0,1 95,0
Dværgkaninklubben, Bedste Hermelin Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 1,0 96,0
Dværgkaninklubben, Bedste Dværg Vædder Bent Jensen, Hemmet Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,5
Dværgkaninklubben, Bedste Dværghare Bent Knudsen, Hjørring Dværghare zobel, brun 0,1 95,5
Dværgkaninklubben, Bedste Løvehoved Lena Andersen, Lyngby Løvehoved hvid, rødøjet 0,1 95,0
Dværgkaninklubben, Farvede Hermeliner Noah Tryk, Byllerup-Bov Hermelin sort 0,1 96,0
Dværgkaninklubben, Tegnede Hermeliner Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin zobel, blå 1,0 96,0
Dværgkaninklubben, Hvide Hermeliner Bent Ernstsen, Ryomgård Hermelin hvid, rødøjet 0,1 95,5
Dværgkaninklubben, Farvede Dværg Væddere Bent Jensen, Hemmet Dværg Vædder vildt-, jerngrå og vildtsort 1,0 95,5
Dværgkaninklubben, Tegnede Dværg Væddere Gitte Holst-Kruse, Slangerup Dværg Vædder japaner, sort/hvid 1,0 95,0
Dværgkaninklubben, Afvigende hårstruktur Lena Andersen, Lyngby Løvehoved hvid, rødøjet 0,1 95,0
Sølv- & Tanklubben, Klubmester Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 1,2 285,5
Sølv- & Tanklubben, Tan - Guld Torben F. Christensen, Randers SØ Tan sort 1,3 379,5
Sølv- & Tanklubben, Tan - Sølv Poul Erik Nielsen, Svinninge Tan brun 1,3 379,0
Sølv- & Tanklubben, Tan - Bronze Poul Beith Jensen, Hjørring Tan sort 1,2 284,0
Sølv- & Tanklubben, Stor Sølv - Guld Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv sort 1,2 285,5
Sølv- & Tanklubben, Lille Sølv - Guld Michael Christensen, Ringsted Lille Sølv vildtgrå 3,1 379,0
Sølv- & Tanklubben, Lille Sølv - Sølv Jens Åge Jensen, Kalundborg Lille Sølv sort 2,2 378,5
Sølv- & Tanklubben, Lille Sølv - Bronze Michael Christensen, Ringsted Lille Sølv blå 3,1 377,5

 

 

Landsudvalgets konkurrencer

 

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2018 – senior

1 Jørn Schmidt, Bevtoft Hermelin, vildtgrå 570,0
2 Svend Møller. Kokkedal Hvid Land 569,0
3 Lissy Søndergaard, Tjele Stor Sølv, sort 568,5

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2018 – junior

1 Noah Tryk, Bylderup-Bov Hermelin, sort 381,0
2 Søren Ask Sørensen, Randers Lille Chinchilla 377,5
3 Michael G. Nielsen, Ravsted Dværg, Vædder, sort 372,5

Dansk Mesterskab i Racekaninavl 2018 – double

1 Egon Karstens, Viborg Jørgen Larsen, Horsens Engelsk Schecke, sort Hollænder, japaner 758,5
2 Svend Møller, Kokkedal Bodil & Anton Dam, Struer Hvid Land Hermelin, zobel, blå 758,5
3 Lissy Søndergaard, Tjele Poul Erik Søndergaard Stor Sølv, sort Rex, castor 758,5

Fremavlscenterdysten 2018

1 Kenn Mikkelsen, Bjerringbro Belgisk Hare, vildtrød 380,5
2 Svend Møller, Kokkedal Hvid Land 379,5
3 Bodil & Anton Dam, Struer Hermelin, zobel, blå 379,5

Foreningsmesterskab i Racekaninavl 2018

1 Hillerød-Hørsholm-Lyngby 948,0

Published on  February 14th, 2018